KOPER (Anethum graveolens)
… skrbi za zdravo počutje in boljšo prebavo
- posušena semena kopra – pakirano 25 g
- cena je 2,50 € / kos
- sveži listi kopra – sezonska ponudba
Pravni položaj: H (rastline, ki se lahko uporabljajo kot živila)
Opis:
Koper (Anethum graveolens Apiaceae) je izjemno zelišče in tradicionalno idealno zdravilo za kolcanje, nespečnost ali slabo prebavo. Kot začimba se uporabljata njegovo seme in zelenje. Zeleni listi so štrenasti in praprotasti in imajo mehak, sladkast okus. Semena so svetlo rjava, njihov sladkasto-limonast in rahlo grenak okus pa spominja na kumino.
Svež koper je na pogled resast in modrikasto zelene barve. Rahlo uveli listi so še vedno uporabni, saj rastlina po trganju hitro upade, kar pa ne vpliva na okus.
Njegovo ime izhaja iz stare norveške besede dilla, ki pomeni umiriti. Ime je odraz tradicionalne uporabe kopra kot sredstva za pomirjanje trebušnih vetrov in odpravljanje nespečnosti. Koper je pri starih Grkih in Rimljanih veljal za simbol bogastva, rimski gladiatorji pa so si s koprovim oljem natirali telo, da bi preprečili krče mišic.
Zaradi številnih zdravilnih učinkov so koper uporabljali že stari zdravilci Hipokrat, Paracelzus in Hildegarda von Bingen.
Koprova semena imajo močnejšo aromo kot listi. Najpogosteje ga uporabljajo v skandinavski, nemški, ruski in severnoafriški kuhinji, pri nas pa ga poznamo predvsem kot nepogrešljivo začimbo za kisle kumarice.
Koper lepo kombiniramo z vsemi svežimi zelišči, vendar pa ga mešanicam dodajamo varčno.
Zdravilni učinki:
Koper ureja delovanje želodca, pospešuje prebavo, preprečuje napenjanje in pomirja krče prebavil pri dojenčkih. Pomirjevalno učinkuje ob nespečnosti, preprečuje slabost in bruhanje, pomirja kolcanje ter pospešuje odvajanje seča. Je dober vir kalija, kalcija in magnezija, vsebuje pa tudi veliko karotinoidov in vitamina C, ki organizem varujejo pred prostimi radikali.
V zdravilne namene uporabljamo predvsem semena. Iz njih pripravljamo čaj tako, da damo čajno žličko semen v skodelico vode. Čaj pospešuje izločanje urina in blata. Pri zadahu iz ust pomaga žvečenje semen. Paracelzus je cenil koper za preganjanje vetrov in slabega daha. Koper dobro deluje na zobe in kosti, saj vsebuje veliko kalcija, je vir vlaknin in magnezija, železa in mangana. Pospešuje celjenje ran in poškodb, preprečuje vnetje in odpravlja bolečino. Koristen je pri težavah s kožo.
Koprov čaj umirja koliko pri dojenčkih, blaži otroški in oslovski kašelj pri otrocih, vzbuja apetit, preprečuje bruhanje . Pripravimo ga tako, da polno žličko strtih semen prelijemo s skodelico vrele vode. Stoji naj nekaj ur, nazadnje ga precedimo in zasladimo z medom. Dojenčkom ga dajemo po žlicah, odrasli pa lahko zaužijemo polno skodelico.
Angleži verjamejo, da z njim pri otrocih dosežejo boljše rezultate kakor s kamilicami
Čaj za pospeševanje izločanja mleka pripravimo iz enakih delov janeževih in koprovih semen ter majarona. Žlico droge prelijemo s skodelico vode. Pustimo stati 10 minut. Doječe matere naj pijejo tak čaj 3 krat dnevno po eno skodelico. Bolečine v maternici blažijo sedežni kopeli, ki ji dodamo koprovo zel in semena. Čaj iz semen kopra pomaga pri blažjih menstrualnih težavah.
Vodni izvleček semen kopra pri 40 stopinjah se učinkovito kosa z antibiotiki že pri koncentraciji 20-80 mg/ ml.
Eterično olje kopra je visoko učinkovito pri zastrupitvah s hrano. Učinkovito deluje tudi na glivične okužbe žit, kar pomaga pri ekološkem kmetovanju.
Orientalska medicina uporablja koper za znižanje, maščob, holesterola v krvi. Vpliva na zvišanje dobrega holesterola HDL in v jetrih na zvišanje antioksidativnih encimov. Ima veliko vlogo pri zaščiti jeter. Tradicionalna kitajska medicina ga uporablja za blagodejno delovanje pri artritisu in paralizi ter pravi, da semena kopra učinkujejo na želodec in ledvica, pripomorejo k zniževanju želodčnega čija in krepitev ledvičnega janga.
Hildegarda ga je priporočala pri težavah s putiko. Mnogi verjamejo, da koristno vpliva na živčevje, ker imajo listi podobno razvejano obliko.
Koper pomaga pri dobrem spancu, ker vsebuje flavonoide in vitamine B-kompleksa. Pomaga pri srčnih in bolečinah in težavah.
Koprove kapljice pospešujejo prebavo, namenjene pa so le odraslim. V domače žganje namočimo koper in pustimo stati vsaj 2 meseca. Po potrebi uživamo 1 do 2 žlici dnevno.
Shranjevanje:
Svež koper vedno hranite v hladilniku. Pri tem ga zavijte v vlažno papirnato brisačo ali pa vejice postavite v kozarec z vodo. Ker je zelo krhek, se bo v hladilniku obdržal približno dva dni, čeprav ga ustrezno shranite.
Večina učinkovin kopra se ohrani tudi pri zmrzovanju, cele ali sesekljane liste, shranjene v nepredušno zaprte posodice, lahko zamrznete za približno tri mesece. Za daljši čas je bolje, da ga prej blanširate.
Namig: sesekljane liste razporedite po modelu za ledene kocke, zalijte z vodo ali juho in zamrznite. Zeliščne kocke lahko dodate juham ali enolončnicam.
Posušen koper hranite v tesno zaprtih steklenih kozarcih v hladnem, suhem in temnem prostoru. Pravilno shranjen ohrani polno aromo približno šest mesecev.
Koper v kuhinji:
Sveži listi po okusu spominjajo na peteršilj in janež, zato dobro dopolnjujejo mehke sire, bele omake, jajčne jedi, morske sadeže in perutnino, solate, juhe in zelenjavne jedi, zlasti krompir. Koper je slaven po skandinavski jedi gravlax, za katero lososa prekadijo s soljo in koprom. Svež koper dodajajte vročim jedem, tik preden jih postrežete, ker kuhanje zmanjšuje njegov okus.
Kadar želimo doseči izrazitejšo aromo jedi, naberemo vršičke, skupaj s cvetovi in nezrelimi semeni.
Koprove liste uporabljamo za : koprovo in krompirjevo juho, svetle omake, prikuhe iz kumar in paradižnika, majoneze in solatne prelive, krompirjeve in fižolove jedi, z njim izboljšamo okus skuti, kremnim in drugim sirom, omletam, morski hrani, gorčičnim omakam, hladnim juham, slaniku, lososu, kislim kumaricam
Koprova semena lahko uporabimo namesto kumine v kruhu, dušenemu zelju, rižu, kuhani gomoljasti zelenjavi, kislim kumaricam. Semen ne smemo kuhati, dodamo jih tik preden jed ponudimo. Začimbi, s katerimi se koper dobro ujema sta koperc in janež.
Koprovo zelenje se odlično poda k ribjim jedem (na primer k lososu in postrvi), skuti in jogurtu, kumaram, paradižniku, jajčnim solatam, hladnim majoneznim omakam in solatnim prelivom ter krompirjevim in fižolovim jedem.
Vršički so tudi lep okras sendvičev. Namig: za hitro koprovo omako zmešajte kislo smetano in sesekljan koper ter začinite z gorčico, medom, soljo in poprom.
Cele vejice s cvetovi uporabljamo pri vlaganju kumaric, paprik, paradižnika in druge zelenjave, semena pa so uporabna kot začimba v tekočinah za vlaganje.
Uporaba kopra v kuhinji je sestavni del diet proti protinu in drugih revmatičnih obolenjih. Prijeten je njegov okus v marinadah, v kisu za vlaganje zelenjave. Odlično se prilega tudi juham iz buč, ribjim jedem. Predvsem je bil v preteklosti uporabi pri ribah, zaradi možnih zastrupitev. V nordijski kuhinji je koprova omaka obveza pri lososu, školjkah pokrivačah in kozicah. Odličen varuh je tudi pri jedeh s surovimi jajci.
OPOZORILO:
Eterično olje iz kopra se sme uporabljati le v majhnih količinah. Med nosečnostjo in dojenjem pa sploh ne. Koper vsebuje veliko soli, zato pripravki iz kopra niso primerni za ljudi, ki morajo sol omejevati. Pri fizičnem kontaktu lahko povzroči dermatitis.
Koper sodi med izrazito aromatična zelišča, zato ga uporabljamo varčno.
Začimbe naj se izogibajo melanholični ljudje, saj bi lahko okrepil slabo razpoloženje.
Dodatni podatki:
Pakiranje | 25 g |
Embalaža | vrečka papir |
Poreklo | Mirnska dolina, Dolenjska |