LOVOR   (Laurus nobilis)

                                    … zbuja tek

  • posušeni javorovi listi– pakirano 30 g
  • cena  je  2,90 € / kos

Pravni položaj:  H  (rastline, ki se lahko uporabljajo kot živila)

NA TRŽNICO>>>

Opis:

Navádni lôvor ( Laurus nobilis) je aromatičen vedno zelen grm ali celo drevo. Lovorjev grm je ena najznačilnejših sredozemskih rastlin, ki pa ga v zadnjem času brez problemov gojimo tudi v naših celinskih krajih.  Lovor že tisočletja dodajamo hrani.  Vsi poznamo njegove aromatične liste, brez katerih si kuhe še predstavljati ne moremo, ne le zaradi odličnega okusa, ampak tudi zaradi njegovih blagodejnih učinkov na prebavo, dihala in protivnetnih lastnosti.
Zgodovina lovorja je bogata, stari Grki in Rimljani so ga imeli za sveto rastlino.  Starogrški mit pripoveduje, da je bog Apolon zasledoval nimfo Dafne. Ko mu ni mogla več uiti, je poklicala na pomoč samega Zevsa, ki jo je spremenil v lovorjev grm. Lovor je od tedaj posvečen Apolonu, z lovorjem so krasili njegove templje, njemu v čast so zasajali nasade lovorja,  liste lovorja je žvečila svečenica Pitija v delfskem svetišču. Lovor je postal znamenje zmage in ustvarjalne sile. Vence iz lovorja so nosili rimski cesarji, z njimi so in še slavimo zmagovalce, športnike, ustvarjalce …

 

Zdravilne učinkovine in uporaba lovorja:
Lovor vsebuje zdravilna eterična olja, cineol, linalol, micren in eugenol. Sprošča telo in duha, upočasnjuje starost. Spodbuja prebavo in apetit. Pomaga pri koncentraciji in preobremenjenosti, odpravlja anaksioznost in stres. Spodbuja ustvarjalnost in ugodno vpliva na intelektualno delo. Ogreje telo in prinaša vanj energijo svetlobe in toploto, zato je še posebej priporočljiv pozimi in za tiste, ki jih rado zebe. Pomaga pri zdravljenju revmatizma, bolečin pri sklepih, za izkašljevanje. Učinkuje protivnetno, antiseptično, protiglivično in je blag analgetik, zdravi rane.  Uravnava sladkor v krvi, preprečuje razvoj raka,  krepi srce, preprečuje ledvične kamne. Odpravlja zaprtost, napihnjenost, vetrove ter bolečine.  Izboljša rast las in odpravlja prhljaj.
Olje iz jagod se uporablja kot zdravilo za razdraženo kožo, astmo, za različna vnetja in pri težavah z mehurjem.
Zdravilni so tudi plodovi lovorja, ki jih uporabljamo za ustavljanje drisk.

Lovorjev čaj:   pripravimo kot poparek:  5 do 7 posušenih  listov prelijte s sveže zavreto vodo (200 ml), pokrito pustite stati 10 minut in nato precedite. Dnevno lahko popijemo 2-3 skodelice sveže pripravljenega napitka

Sirup iz lovorovih listov za izkašljevanje:   enostaven in hitro pripravljen sirup proti kašlju. Pomaga pri kašlju s katarjem, ni pa za suh kašelj. Rabimo 15 listov lovorja, 1 limono, 5 žlic medu, 3,5  dl vode in 15 kapljic propolisa.  Vodo in lovorove liste kuhamo 45 minut, nato precedimo, dodamo sok ene limone, med in propolis.  Pijemo dvakrat na dan po eno žlico. Sirup porabimo v dveh tednih.

Enostaven trik za preizkus zdravilnih učinkov lovorja:  v  pepelniku ali manjši stekleni skledici zažgite list lovorja in za nekaj minut zapustite prostor.  Ko se vrnete globoko vdihnite, soba se bo popolnoma napolnjena s čudovito aromo,  bo polna prijetnega, dišečega dima po lovorju. V trenutku boste pomirjeni in polni energija, tudi glavobol bo izginil.

 

Kuhinja:
Liste lovorja dajemo v številne jedi za lažjo prebavo in  boljšo aromo, saj so prijetno aromatični. V kulinariki uporabljamo predvsem posušene liste, ker so bolj aromatični,  lahko pa uporabimo tudi sveže. Liste damo v jedi na začetku kuhanja, pred serviranjem jih odstranimo in  ne jemo.

  • posušene liste lovorja dodajamo omakam, gostim juham (predvsem krompirjeve in fižolove), golažem, rižotam,  enolončnicam (predvsem če vsebujejo stročnice),  pečenim jedem in marinadam,
  • posušene liste dodajamo jedem iz kislega in svežega zelja,
  • dobro posušen list lovorja dodamo v posodo kjer hranimo  riž ali moko, s tem pridobita prijeten okus,
  • polnejši okus dosežemo z drobljenjem lovorovih listov,
  • lovor deluje kot naravni konzervans pri vlaganju zelenjave, rdeče pese, kumaric, gob v kis.

 

Kozmetika:
Najpogosteje se  v kozmetiki uporablja lovorovo eterično olje, pridobljeno s parno destilacijo. Z njim odišavijo kreme, parfume, mila in detergente. Lovorovo milo je znano kozmetično sredstvo.
V aromaterapiji uporabljajo lovorovo  eterično olje za spodbujanje ustvarjalnosti in pri intelektualnem delu.

Lovorova kopel:   pest lovorovih listov kuhamo v 2 litrih vode pol ure, precedimo in zlijemo v kad. Odpočijemo si v kadi 10–15 minut,  nato pa se zdrgnemo z brisačo, da še dodatno pospešimo krvni obtok. Po kopeli bomo osveženi in bistri in se počutili kot prerojeni, saj lovor požene kri po žilah, nas osveži ter razkuži in očisti kožo.

Odprava težav s prhljajem in izboljšanje rasti las:   V vodi skuhajte pest lovorovih listov. Kuhajte na zmerni temperaturi 10 minut, nato pokrijte, malce ohladite in precedite. S tekočino umijte lasišče potem, ko ste lase že umili s šamponom. Las ni potrebno spirati. Ponavljajte enkrat na teden.

Lovorovo olje:       v izbrano olje (npr. mandljevo, oljčno, jojobino, olje grozdnih pečk) namočimo liste, namakamo od štiri do šest tednov, nato precedimo. Lovorovo olje uporabimo:

  • za masažo vsega telesa:masaža z lovorovim oljem zelo poživlja; pomaga pri regeneraciji telesa, bistri misli in učinkuje proti depresiji; odlična je v turobnih zimskih dneh;
  • za kopel: olje zlijemo v vodo za kopel;
  • za milo: lovorovo olje je lahko osnova za izdelavo dišečega domačega mila;
  • za kreme in losjone za telo:lovorovo olje uporabimo kot osnovo za kreme in losjone za telo; prijetno diši, sveže, zato ga uporabljamo tudi v moški kozmetiki; zavira vnetja in čisti kožo.

Proti starostnim pegam:   v terilniku zdrobimo lovorove liste skupaj s plodovi in dodamo med. Mešanico nanašamo na starostne pege, ki naj bi sčasoma izginile.


Dom in vrt:

  • Posušeni listi ubijajo bakterije in plesni v hrani, zato damo suhe liste v posode, kjer hranimo npr. moko, zdrob ali riž. Tako naravno odganjamo škodljivce – molje in črve, nasploh vonj prekajenih lovorovih listov preganja mrčes.
  • Lovor je zelo primeren za dekoracijo in je lep tudi v šopkih, predvsem za zimske šopke in vence, ko ni drugega zimzelenega rastlinja. Lahko ga kombiniramo z raznimi rastlinami ali lepimi vejicami, lep pa je tudi sam.
  • Lovorovo eterično olje uporabljamo v sadjarstvu kot naraven fungicid. Dobro učinkuje proti moniliji, tako preventivno kot kurativno.

 

Opozorilo:
Užiten je le pravi lovor (Lauris nobilis), ki ga  od drugih lovorjev in lovorikovcev z lahkoto ločimo po prijetnem vonju. Vsi drugi lovorji in lovorikovci, ki jih gojimo  za okras, so strupeni in njihovih listov ali plodov ne uporabljamo niti uživamo.
Plodovi lovorja spodbujajo prekrvitev v maternici, lahko izzovejo splav in menstruacijo, vendar to velja le za plodove. Uporaba lovorovih listov, tudi v kulinariki, je  za nosečnice popolnoma varna.

 

Lovor

Dodatni podatki:

Pakiranje30 g
Embalažavrečka papir
PorekloMirnska dolina, Slovenija
Lovor