(Salvia officinalis)          … užival ga je že Karel Veliki

  • posušeni listi – pakirano 30 g ali v rinfuzi poljubna količina
  • cena za 30 g  je 2,80 € / kos
  • cena rinfuza je 0,90 € / 10g                         NA TRŽNICO >>>

Pravni položaj:       Z  (Zdravilo, ki se izdaja brez recepta.)

Opis:

Žajblju že dolgo pripisujejo, da podaljšuje življenje. Uživa tudi ugled zelišča, ki izboljšuje spomin starejših ljudi.

Kako si pomagamo z žajbljem pri zdravstvenih težavah:
Žajbelj je najbolj znano domače zdravilo proti vnetju dlesni ali žrela ter razjede v ustih. Listi žajblja vsebujejo eterično olje, čreslovine in druge učinkovine, ki delujejo proti vnetjem, bakterijam in glivicam. Pripravek iz žajblja, če ga grgramo, je idealno sredstvo proti vsem vrstam vnetja žrela. Uporabljamo ga lahko tudi za spiranje ust pri težavah, povezanih z razjedami v ustih ali vnetju dlesni, za umivanje dlani, podplatov in drugih delov telesa, kjer se močno znojimo. Zunanje ga uporabljamo tudi kot razkužilo, saj zaustavlja krvavenje in zdravi rane.

Pri notranji uporabi žajbelj zavira nastanek sline in zmanjšuje delovanje žlez znojnic. S tem omili znojenje, če je to spremljevalec infekcijskih bolezni, posledica pretiranega delovanja ščitnice ali pa živčnega izvora. Uporabljamo ga pri prebavnih motnjah, predvsem pri vetrovih, vnetju črevesne ali želodčne sluznice in pri driskah. Žajbelj znižuje raven sladkorja v krvi, sproži lahko zaostalo menstruacijo, pomaga pa tudi pri zdravljenju težav v menopavzi. Priporočljivo je, da kot preventivo zoper prehladna obolenja dihal in za krepitev ustne sluznice večkrat na teden prežvečimo svež ali suh žajbljev list.

Čaj za zunanjo uporabo:  2 do 3 čajne žličke žajbljevih listov prelijte s 3 dcl vrele vode. Pokrito pustite stati 10 minut in nato precedite. Topel poparek grgrajte večkrat na dan.

Čaj za notranjo uporabo:  1 do 2 čajni žlički žajbljevih listov prelijte z 1,5 dcl vrele vode. Pokrito pustite stati 10 minut in nato precedite. Pri težavah z želodcem in črevesjem pijte po eno skodelico sveže pripravljenega čaja pol ure pred obrokom. Za preprečevanje čezmernega znojenja pijte ohlajen poparek.

Pripravek z mlekom: Pri kašlju v 2 dcl mleka skuhamo 3 čajne žličke žajbljevih lističev. Napitek osladimo z medom. Pripravek je primeren tudi za otroke; dajemo jim ga po žličkah po eno skodelico na dan.

Tinktura: 20 g suhih listov žajblja prelijemo s 100 ml 70-odstotnega etanola. Razredčeno tekočino uporabljamo za grgranje in za izpiranje ran.

 

Kulinarika:
Žajbelj je vsestranska začimba z močnim, nekoliko grenkim okusom. Sveži ali posušeni žajbljevi listi so odlična začimba za ribje in mesne jedi. Uporabljamo jih pri pripravi enolončnic, juh s krompirjem in stročnicami, različnih omak, nadevov in marinad ter jedi s sirom.

Krompirjeva juha z žajbljem: 
Potrebujemo: 20 svežih žajbljevih listov, 2 na kocke narezana krompirja, 1 čebulo, lovorov list, list zelene, 1/8 l kisle smetane, 2 skodelici zelenjavne juhe, 4 skodelice vode.
Vse sestavine z izjemo smetane kuhamo 30 minut. Odstranimo lovor, ostalo pretlačimo skozi cedilo ali zmešamo v mešalniku in prevremo. Na koncu dodamo kislo smetano in postrežemo.

 

V kozmetiki:
Blag poparek deluje kot čistilni losjon za kožo, uporabljamo ga lahko tudi za spiranje in potemnitev sivih las. Za ublažitev rdečice na obrazu si pripravimo žajbljevo vodo: žlico suhih žajbljevih listov šest tednov namakamo četrt litra kolonjske vode. Tekočino odcedimo in jo hranimo v dobro zaprti steklenici. Z žajbljevo vodo umijemo obraz nekajkrat na teden.

Poparek za mehke in bleščeče lase: Pest žajbljevih listov kuhamo 15 minut v litru vode. Pustimo stati 48 ur, precedimo in dodamo 2,5 dcl ruma. Tekočino spravimo v steklenico in jo dobro zapremo. Uporabljamo za masažo lasišča po umivanju las.

 

V gospodinjstvu:
Šopke žajblja ali blazinice, odišavljene z eteričnim oljem, damo v omare s perilom in oblekami, saj vonj preganja molje, žajbelj pa perilu podeli svež vonj. Za razkuževanje prostorov in nevtraliziranje neprijetnih vonjav v manjši kuhinjski posodi zažgemo nekaj lističev suhega žajblja.

 

Opozorilo:
Dolgotrajno zdravljenje z žajbljem ni priporočljivo in ne sme trajati več kot tri tedne. Če se stanje v nekaj dneh ne začne izboljševati, se posvetujte z zdravnikom. Uživanje žajblja je odsvetovano nosečnicam in doječim materam, izogibati se ga morajo tudi ljudje z epilepsijo, saj vsebuje tujon, ki lahko sproži napade.

Žajbelj

Dodatni podatki:

Pakiranjestandardno 30 g, po izbiri mnogokratnik 10 g g
Embalažavrečka papir
PorekloMirnska dolina, Dolenjska, Slovenija
Žajbelj