Zakaj ne bi namesto kakšne sladice ali čipsa zaužili kakšen korenček, repo, redkev, orešček ali sadje?
Res je vprašanje – Zakaj ne? Zakaj ne bi kot prigrizek, bodisi dopoldanski, popoldanski ali večerni namesto predelane hrane uporabili surovo – presno hrano. Preprost in zdrav je naslednji manjši prigrizek ali predjed – Kolerabo (črno redkev, redkvico, repo) na tanko narežete, položite na krožnik, pokapate z olivnim oljem, dodate malo soli in črnega popra. Namesto olivnega olja lahko uporabite tudi hladno stiskano sončično olje ali olje oljne ogrščice. Idealna kombinacija je črna redkev ali rdeča redkvica s hladno stiskanim oljem oljne ogrščice. Namesto kruha ali krekerjev za pomakanje v omako lahko uporabite surovo kolerabo. Vsak miks domačega suhega sadja in semen je dosti bolj zdrav kot razni čipsi ali krekerji.
Ko govorimo o zdravi prehrani moramo najprej razumeti, da je za čil imunski sistem pomembna predvsem raznovrstna in uravnotežena prehrana, predvsem domača slovenska avtohtona hrana, ki lahko nudi polno podporo delovanju naše notranje armade. Še večjo korist pa dobimo če uživamo domača surova živila.
Živila uživamo surova. Živilo je surovo, če je termično neobdelano ali pripravljeno pod 47 °C. Surova hrana vsebuje ključna hranila, encime, minerale in vitamine ter ima svojo vitalno energijo, rečemo, da uživamo živo hrano. Če hrano kuhamo vse to v večini uničimo, kuhanje dejansko poruši naravno strukturo hrane, saj nas oropa bistvenih hranilnih vrednosti .To pomeni, da uživamo mrtvo hrano, za katero se mora telo, če jo želi kakovostno prebaviti, zelo potruditi. Mrtva hrana pospeši staranje, zmanjša odpornost in sposobnosti ter zmanjša energijo, neuporabna je, saj je mrtva. Nasprotno živa hrana vsebuje ključna hranila, ki jih telo potrebuje za ustvarjanje energije, več je vnesemo, več življenjske energije pride v telo. S povečanim vnosom surove hrane bomo presenečeni nad povečano koncentracijo energije in mladostnim videzom, izboljšanim videzom kože, boljšo prebavo, izgubo odvečne telesne teže, zmanjšanjem tveganja za bolezni srca, sladkorne bolezni in raka, pa tudi zmanjšanje mnogih drugih izčrpavajočih zdravstvenih tegob. V primerjavi z večino kuhanih živil, zlasti v primerjavi s hitro hrano in drugimi predelanimi živili, surova živila običajno nimajo toliko trans in nasičenih maščob.
Najboljši način za prestop v presno hrano je dodajanje sadja, zelenjave, oreščkov in semen v prehrano. Optimalno bi bilo, če pojemo 55 odstotkov surove in 45 odstotkov kuhane hrane. Vsako pretiravanje je tudi pri tem nepotrebno.
Surova hrana je tudi trajnostna in okolju prijazna saj ni pakirana in za njeno pripravo ne porabimo veliko energije, ker mora biti lokalna tudi ni transporta in embalaže, ni pakirana v pločevinke ali plastiko, kar posledično pomeni zmanjšanje vnosa škodljivih kemikalij.
Preberite celoten članek na našem blogu …..