Pozna jesen, čas pred prvo slano, nam še vedno omogača, da si privoščimo zdrav, enostaven in hitro pripravljen večerni ali kakšen drugi dnevni obrok.
Dobesedno res, po vse sestavine za zdrav večerni obrok lahko gremo na domači vrt. Izbrira je res bogata in raznolika, po zelenjavnih gredicah pogledamo, če je ostalo še kaj zelenih solat, motovilca, špinače, zelja ali radiča, lahko najdemo tudi blitvo, por, cvetačo, zeleno, drobnjak, na pokritih površinah nas čakajo paradižnik, paprika, kumare, rukola. Poberemo še gomolnice in korenovke: korenje (rdeče ali rumeno), rdeča peso, repo, kolerabo, rdečo redkvico,  črno redkev.
Zeliščne gredice ponujajo: črno meto, meliso, poprovo meto, baziliko, žajbelj, šetraj…
Izven gredic na travnatem delu vrta naberimo regrat (celo rastlino s korenino), trpotec (ozkolistni in veliki oziroma širokolistni), rman, koprivo, trobentice ter seveda »divje solatnice«:  regačica, navadni tolščak, kozja brada, kislica, rogovilček, marjetica….
V tem času najdemo tudi še plodove malin in jagod, poberimo mlade liste tako maline kot jagodnjaka, pa še kaj drugega uporabnega boste našli na vrtu in okoli njega.

Odberemo ustrezno količino nabranih sestavin in jih očistimo, lahko tudi speremo pod vodo (tudi če ostane kakšen delček zemlje ali blata, ni nič narobe) ter jih damo v sekljalnik, mešalnik ali blender. Dodamo še kašno naribano sadje (jabolka, hruške..), par brinovih jagod, dolijemo nekaj jedilnih žlic vode (ne iz plastenk !), hladno stiskano olje (priporočamo dobro sončično) in jabolčni kis. Dodate lahko še malo čebule ali česna (če ste dodali por ali drobnjak to ni potrebno). Vse to dobro zmešajte, da nastane gladka omaka oziroma pesto. Poskusite in po potrebi dodajte še malo soli ali vašo priljubljeno začimbo.
Če se hočete še malo poigrati z okusi lahko dodate še orehe, lešnike, semena (bučno, laneno ali sončično) ali pa suho sadje (sliva, marelica, jabolka, hruške..). V kolikor niste že na začetku dodali surovega zelja ali repe lahko uporabite tudi kislo zelje in repo.
Kombinirajte, kombinirajte, možnosti barvitosti, okusov, zdravja in naravne energije je veliko.
Vaše telo in črevesje, predvsem pa vaša “vojska” vam bo hvaležna, saj boste v telo vnesli predvsem to kar naš organizem potrebuje – vitalno energijo in veliko ključnih hranilnih snovi za našo vojsko, ki vzdržuje naš imunski sistem. Surova živila običajno tudi nimajo toliko trans in nasičenih maščob v primerjavi z večino kuhanih živil, zlasti v primerjavi s hitro hrano in drugimi predelanimi živili.
Več o surovi hrani se lahko preberite v članku na našem blogu …..

Po zdravo večerjo na domači vrt
Označena na: